www.ceptabletkilifi.com

Apple MFI Lisansı Nedir?


 

 

Apple cihazlarınıza şarj aleti, power bank vb. aksesuarlar alırken belki dikkatinizi çekmiştir MFI lisanslı yazılı ürünler. Bizde sitemizde MFI lisansına sahip ürünlerde bulundurduğumuz için kısa bir bilgilendirme yapma gereği duyduk. Keza MFI lisansına sahip olan ürünlerle, olmayan ürünler arasındaki fiyat farkı kafa karışıklığına neden olabilir.

Öncelikle MFI, Made for iPod, iPad, iPhone kelimelerinin kısaltmasıdır. Bilindiği gibi Apple firması, orijinal olmayan şarj aletlerinin kullanımını engellemek için IOS güncellemelerinde orijinal olmayan şarj aletlerini genelde kullanım dışı bırakabilmektedir. (Her zaman böyle olmaz ama olası bir durumdur.)

Farklı markalar ürettikleri şarj aletlerini Apple standartlarına uygun hale getirdiklerinde herhangi bir sorun olmadan şarj aletleri kullanılabilmektedir. İşte MFI lisansıda bu durumda devreye girer. Markaların ürettikleri şarj cihazlarını Apple standartlarına uygun olarak ürettiklerini gösteren ve sadece Apple tarafından verilen belgedir MFI lisansı.

MFI lisansı alım aşaması oldukça zor ve maliyetli bir süreçtir. Lisans almak isteyen firma öncelikle Apple’ a başvuru yapar. Apple yetkilileri firmanın tüm üretimi ve tesisini inceler. Uygun görmesi durumunda MFI lisansını firmaya verir. Ancak tüm şartların uygun olması durumunda da lisans almanın olmazsa olmaz şartı cihaz üretimin kullanılacak çiplerin Apple’ dan alınmasıdır.

Yani MFI lisanslı olarak gördüğünüz ürünler başka firma adıyla üretilmiş olsalar bile içlerindeki en önemli malzeme olan çipler Apple’ a aittir. Geri kalan malzemelerde Apple tarafından kontrol edilip onaylanmış yüksek standartlarda olan malzemelerdir.

Umarız bu yazı karar vermenizde sizlere yardımcı olur.

 

MFI Lisanslı ürünlerimize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.ceptabletkilifi.com/sarj-aletleri?a_id=1119


Facebook Twitter Google+ Pinterest Email Addthis

15 TL ve üzeri
Ücretsiz Kargo
ücretsiz
İade ve Değişim
müşteri hizmetleri
02126517007
128 BIT SSL
Güvenli Alışveriş